Koszt psychoterapii, czyli ile kosztuje i ile czasu trwa profesjonalna terapia

12 listopada 2016

Jaki jest średni koszt jednej sesji psychoterapeutycznej? Ile czasu może trwać psychoterapia? Czy każdy terapeuta zaproponuje nam dokładnie taką samą ilość spotkań? Na te pytania staram się udzielić odpowiedzi w kolejnym artykule. Choć nie będzie to łatwe, gdyż chociażby czas trwania terapii zależy od ogromnej ilości różnorodnych czynników, postaram się przybliżyć choć podstawowe informację, które ułatwią zrozumienie kosztu psychoterapii i czasu jej trwania.
.

Koszt psychoterapii – z jakimi cenami możemy się spotkać?

Przeglądając strony internetowe psychoterapeutów w naszym kraju, możemy szybko zauważyć, że średnia cena jednej sesji to zazwyczaj około 100 zł. Czasami możemy jednak spotkać się z trochę niższą ceną (60-80 zł), szczególnie u psychoterapeuty, który jest jeszcze w trakcie 4-letniego szkolenia. Ceny również bywają wyższe – głównie wtedy gdy mamy do czynienia z bardzo doświadczonym psychoterapeutą, posiadającym wiele certyfikatów lub popularnych publikacji. Wtedy ceny mogą się wahać od 150 zł do nawet 250 zł. Oczywiście podane kwoty bazują tylko i wyłącznie na moich własnych doświadczeniach i obserwacjach.

Dzięki powyższym informacjom możemy szybko policzyć, że miesięczny koszt psychoterapii to średnio około 400 zł, oczywiście przy założeniu jednej sesji tygodniowo. Mogą bowiem zdarzyć się psychoterapeuci, szczególnie Ci pracujący w ujęciu psychoanalitycznym lub psychodynamicznym, którzy zaproponują spotkania dwa razy w tygodniu, a wtedy koszt się podwoi. Jeżeli jednak terapeuta proponuje więcej niż jedną sesje tygodniowo, to zazwyczaj ma ku temu konkretne powody, wynikające z chęci udzielenia jak najlepszej pomocy.
.

Ile trwa psychoterapia?

Skoro już znamy koszt psychoterapii, pozostaje kwestia długości jej trwania. Na wstępie warto zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie: czy psychoterapeuta jest w stanie nam zagwarantować, ile dokładnie sesji będzie potrzebne w przypadku naszych trudności? Takiej gwarancji nigdy nie uzyskamy od żadnego profesjonalnego psychoterapeuty, gdyż odpowiedzialność za zmianę zawsze leży po stronie osoby biorącej udział w terapii.

Każdy problem i historia każdego człowieka jest też absolutnie unikalna, więc nie istnieje żaden psychologiczny wzór, potrafiący obliczyć czas trwania psychoterapii w zależności od zgłaszanego problemu.

Długość trwania terapii może też zależeć od podejścia w jakim pracuje dany psychoterapeuta. Niektórzy terapeuci już na pierwszej konsultacji mogą zaproponować nam słowny kontrakt, w którym będzie zawarta dokładna ilość spotkań na którą się z nimi umawiamy. Z drugiej strony mogą zdarzyć się terapeuci pracujący np. w ujęciu humanistycznym, którzy nie będą zawierać z osobą biorącą udział w terapii żadnego kontraktu – po prostu spotkania będą się toczyć od jednego do następnego, tak długo, aż obie strony uznają, że czas zakończyć terapie.

Niektóre osoby mogą się teraz zastanawiać nad sensem pójścia do terapeuty psychodynamicznego, skoro poznawczo-behawioralny pracuje szybciej. Ilość proponowanych spotkań nie zależy jednak od „szybkości” pracy psychoterapeuty, tylko wynika ze sposobu jego pracy. Terapeuta psychodynamiczny nie zaproponuje krótszego kontraktu, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę, że jego styl pracy wymaga większej ilości spotkań, aby mógł skutecznie pomóc osobie biorącej udział w terapii. Styl ten sprawia, że w terapii psychodynamicznej można odkryć sprawy, których być może nie udałoby się odkryć pracując w innym nurcie terapeutycznym. W takim sam sposób można odnieść się do innych podejść terapeutycznych.
.

Od czego zależy skuteczność terapii?

Tym, co wiele badań udowodniło i co warto zapamiętać, to że jednym z najważniejszych czynników udanej terapii nie jest wybór jakiegoś konkretnego podejścia psychoterapeutycznego, tylko bliska, autentyczna relacja z terapeutą.

Być może czasami warto wiedzieć na jakie podejścia terapeutyczne i dlaczego się decydujemy, ale przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na osobę terapeuty – czy jest to człowiek, któremu będziemy potrafili zaufać.

Pisząc też o długości trwania terapii, przypomina mi się metafora, którą usłyszałem od mojego wykładowcy psychoterapii egzystencjalnej (Zobacz: Psychoterapia egzystencjalna – na czym polega?). Mówi ona o tym, że z długością trwania terapii jest trochę tak jak z remontem mieszkania. Początkowo chcemy zazwyczaj wyremontować tylko jeden fragment pokoju. W trakcie remontu okazje się jednak, że jest jeszcze kilka rzeczy, które wymagałaby naprawy, w związku z tym remont się wydłuża. Po jakimś czasie zauważamy, że w prawie każdym pokoju jest coś, co wymagałoby odświeżenia. Nie musimy remontować wszystkiego od razu, ale jeżeli byśmy chcieli, to remont, który wstępnie miał trwać kilka tygodni, wydłuża nam się do kilkunastu miesięcy.

Całkowity koszt psychoterapii może być zatem różny, gdyż długość jej trwania zależy od wielu czynników. W przypadku trzech miesięcy może wynieść około 1200 zł, a w przypadku roku około 5000 zł. Czy to dużo czy mało, to oczywiście pojęcie względne, zależne od naszych zarobków i aktualnej sytuacji życiowej.

Myślę jednak, że czasami warto porównać taka kwotę do innych rzeczy, które czasami za nią kupujemy, jak np. nowy telewizor czy telefon. Takie sprzęty zazwyczaj dają nam tylko krótkotrwałą satysfakcję, a wielokrotnie zdarza się, że indywidualna psychoterapia pomaga zrzucić ciężar, który dźwigaliśmy przez całe, wcześniejsze życie.

Choć nie rozwijałem tej kwestii w powyższym artykule, warto pamiętać, że istnieje też możliwość skorzystania z psychoterapii na NFZ. Mimo iż czas oczekiwania może być dość długi, szczególnie w dużych miastach, to jednak w przypadku trudności finansowych jest to świetne rozwiązanie, gdyż również są to spotkania z profesjonalnymi psychoterapeutami z odpowiednim wykształceniem (Zobacz: Psychoterapia Wrocław).

2 myśli na temat “Koszt psychoterapii, czyli ile kosztuje i ile czasu trwa profesjonalna terapia”

  1. Z przykrością muszę zaprzeczyć, że na NFZ można otrzymać profesjonalną pomoc. Korzystałam z 3 różnych terapeutow. Żaden nie poslugiwal się żadną konkretną metodą. Ja po.prosytu gadałam,rozgrzebalam pewne rzeczy i tak się to skonczylo. Naprawdę szkoda czasu. To jak pedagog w szkole.

    1. Przykro nam, że nie udało się Pani znaleźć profesjonalnej pomocy terapeutycznej w oddziałach NFZ. A czy przed wizytami sprawdziła Pani wcześniej kwalifikacje i doświadczenie psychoterapeutów? W jakim nurcie pracują, jaką szkołę kończyli, od ilu lat prowadzą terapię itp.? Jeżeli nie możemy znaleźć takich informacji w Internecie, warto szczegółowo dopytać o nie przy pierwszej konsultacji. Może nurt, w którym pracowali Ci terapeuci, nie był dla Pani do końca odpowiedni? Może inny styl pracy byłby bardziej właściwy w przypadku Pani trudności? Oczywiście możliwe również, że wina leży po stronie niezaangażowanych terapeutów. W każdym razie zachęcamy następnym razem do jak najbardziej szczegółowego sprawdzenia wszystkich informacji. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *