W poszukiwaniu sensu duchowości

Warsztaty z logoterapii, neurobiologii i psychologii religii


„Nie chodzi o to, że nie ma prawdy – jest i może być tylko jedna. Ale nikt nie może mieć całkowitej pewności, że to on jest jej głosicielem”

Viktor Frankl

Ten warsztat jest dla tych, którzy:

  • odczuwają trudne i skomplikowane emocje związane z wyznawaną religią,
  • czują się zagubieni we własnej religijności/duchowości,
  • mają trudność w nawiązaniu kontaktu z własną duchowością/religijnością,
  • potrzebują w jakiś sposób połączyć osobiste poglądy i przekonania z wyznawaną religią,
  • chcą zrozumieć w jaki sposób ich dzieciństwo mogło wpłynąć na przekonania religijne w dorosłym życiu,
  • pragną wzmocnić osobistą duchowość, empatię i współczucie dla innych,
  • potrzebują lepiej zrozumieć swoich bliskich, którzy mają znacznie odmienne poglądy religijne.

Warsztat „W poszukiwaniu sensu duchowości” to zajęcia prowadzone głównie w ujęciu logoterapii, czyli metody terapeutycznej stworzonej przez Viktora Frankla. Jest on twórcą koncepcji tzw. nieświadomości duchowej, według której w każdym człowieku tkwi, mniej lub bardziej świadoma, zdolność kontaktowania się z tym, co transcendentne (duchowe). Nieświadomość duchowa, podobnie jak nieświadomość psychiczna, może być rozwijana i wzmacniana w każdym wyznaniu czy światopoglądzie religijnym/duchowym.

Poza nurtem logoterapeutycznym, warsztat uwzględnia również wiedzę z zakresu neurobiologii, socjobiologii i psychologi religii. Tego rodzaju uzupełnienie umożliwia uzyskanie tzw. perspektywy neurobiologicznej, która pozwala na zdrową integrację religijności z duchowością indywidualną. Zrozumienie tej perspektywy to też uświadomienie sobie, w jaki sposób trudności psychiczne mogą blokować rozwój duchowy człowieka.

Głównym celem warsztatu jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której możliwa będzie bliska i pełna szacunku oraz tolerancji rozmowa, na temat praktykowania duchowości i religijności we współczesnym świecie. Jest to też wyjątkowa okazja do zauważenia, w jaki sposób własne lęki i uprzedzenia o charakterze religijnym i duchowym, mogą wpływać na relację z innymi ludźmi. Warsztat ma pomóc uczestnikom w podejmowaniu takich decyzji w swoim życiu religijnym, które jak najlepiej wspierają zdrowie i łagodzą cierpienie własne i innych.

WAŻNE!
Warsztat „W poszukiwaniu sensu duchowości” jest spotkaniem zachowującym otwartość dla każdego wyznania religijnego. Tym samym celem zajęć nie jest „promowanie” jakiejkolwiek religii ani teorii rozwoju duchowego. Prowadzący zobowiązuje się zachować poszanowanie dla opinii, wartości i wyborów każdego uczestnika warsztatu.

PRZECZYTAJ OPINIE UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW

1 DZIEŃ (09:00-15:00)

Moduł 1 – Duchowość w logoterapii

Na pierwszym module będziesz miał okazję zapoznać się z koncepcją nieświadomości duchowej autorstwa Viktora Frankla. Zostanie również wyjaśnione jak logoterapia pojmuje duchowość człowieka i na czym polega zdrowy i autentyczny rozwój duchowy w tym właśnie ujęciu. Porozmawiamy też o trudnościach związanych z rozwijaniem własnej duchowości, jakie napotykamy we współczesnym świecie.

Moduł 2 – Neurobiologia a życie duchowe człowieka

Przyjrzymy się potrzebie duchowości i religijności z perspektywy neurobiologicznej. Dowiesz się m. in. jak reaguje ludzki mózg podczas modlitwy oraz dlaczego niektóre przekonania religijne mogą całkowicie dezaktywować empatie człowieka. Porozmawiamy też o tym, jak to możliwe, że niektórzy ludzie potrafią stosować przemoc wobec innych z jednoczesnym poczuciem sprawiedliwości.

Moduł 3 – Duchowość czy religijność?

Na tym module poznasz koncepcje religijności egzystencjalnej Viktora Frankla oraz religijności humanistycznej Ericha Fromma. Porozmawiamy o tym, czym różni się religijność od duchowości indywidualnej. Dowiesz się jak to możliwe, że człowiek może być bardzo religijny, a jednocześnie pozbawiony osobistej duchowości.

Moduł 4 – Zaburzenia religijne

Kolejny fragment warsztatów to przyjrzenie się zaburzeniom o charakterze religijnym. Dowiesz się czym jest tzw. nerwica eklezjogenna oraz w jaki sposób dochodzi do jej powstania. Porozmawiamy też o tym, dlaczego fanatyzm ateistyczny jest dokładnie takim samym rodzajem mechanizmu obronnego jak fanatyzm religijny.

DZIEŃ 2 (09:00-15:00)

Moduł 5 – Duchowość w procesie wychowania

Spojrzymy na kwestię rozwoju duchowego z perspektywy procesu wychowania. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób duchowość może wzmacniać zdrowy rozwój psychiczny dziecka, a kiedy może prowadzić do problemów psychicznych. Będzie to moduł omawiający religijność w ujęciu pedagogicznym.

Moduł 6 – Obraz Boga a historia rodzinna

Na tym module przyjrzysz się swojemu osobistemu obrazowi Boga/Siły Wyższej/Wszechświata i odniesiesz ten obraz do indywidualnej historii rodzinnej. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób styl przywiązania do rodziców może odtwarzać się w relacji z osobistym Bogiem. Będzie to okazja do odkrycia, w jaki sposób trudności psychiczne mogą blokować kontakt z tym, co duchowe.

Moduł 7 – Dialog o duchowości

Kolejna część warsztatów to konfrontacja własnych przekonań z wizją duchowości innych ludzi. Poprzez dialog z innymi zyskasz okazję do przyjrzenia się swoim lękom i uprzedzeniom, które mogą wywoływać trudne i niekomfortowe emocje w relacjach z innymi ludźmi. To okazja do głębszego zrozumienia siebie i drugiego człowieka oraz wzmocnienia osobistej empatii.

Moduł 8 – Duchowość, śmierć, seksualność

Na ostatnim module przyjrzymy się temu, jaki jest związek między duchowością, seksualnością i śmiercią. Zastanowimy się nad tym, dlaczego niektóre wyznania religijne wydaja się tłumić seksualność człowieka? Z jakiego powodu temat śmierci jest tak fundamentalnym tematem w wielu religiach? Jak duchowość może się przyczynić do głębszego zrozumienia sensu życia? 

PROWADZĄCY:

jakub-mikolajczak-1Jakub Mikołajczak – psychoterapeuta humanistyczno-egzystencjalny. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ukończył certyfikowany kurs logoterapii akredytowany przez Instytut Viktora Frankla w Wiedniu, prowadzony m.in. przez prof. Kazimierza Popielskiego, polskiego przedstawiciela logoterapii i bliskiego przyjaciela Frankla. Więcej informacji o prowadzącym.


AKTUALNE TERMINY

Miejsce: Warszawa (centrum)
Termin: ODWOŁANE – NOWY TERMIN WKRÓTCE!
Cena: 570 zł brutto
Liczba miejsc: 10 (zostały 3 wolne miejsca)

Miejsce: Wrocław (centrum)
Termin: ODWOŁANE – NOWY TERMIN WKRÓTCE!
Cena: 570 zł brutto 
Liczba miejsc: 10 (zostało 8 wolnych miejsc)

 

Masz pytania odnośnie warsztatów? Skontaktuj się z prowadzącym:

jakubmikolajczak@opusanima.pl lub tel. 697 333 790.

Aby zapisać się na warsztaty, wypełnij i wyślij poniższy formularz.

Zapisz się na szkolenie