Czym jest szczęście, czyli luksusy na wyciągnięcie ręki

13 lipca 2016

Wyobraź sobie, że ktoś wypowiada się na temat Twojego dawnego znajomego. W swojej wypowiedzi stwierdza, że prowadzi on w tej chwili bardzo luksusowe życie. Słysząc te słowa, w Twojej głowie zaczynają pojawiać się różnego rodzaju obrazy. Przedstawiają luksusy, w których pławi się Twój dawny znajomy. Zastanów się nad tym, jakiego rodzaju są to obrazy? Jakie wizje w pierwszej chwili podsuwa Ci Twój umysł? Jak wyobrażasz sobie jego luksusowe życie? Czym jest szczęście dla niego?

Być może przez Twoją głowę przewinął się właśnie obraz dużego domu z eleganckim basenem i pięknym, zadbanym ogrodem. Być może zobaczyłeś zaparkowany przy tym domu sportowy samochód lub Twojego znajomego w drogich, firmowych ubraniach. Być może ujrzałeś go też na wakacjach, w jakimś odległym, egzotycznym kraju, gdzie leży z uśmiechem na plaży i delektuje się smakiem kolorowego drinka. Obrazów mogło być wiele i różnych, a każdy z nich pokazuje, z czym właśnie Tobie kojarzy się prowadzenie luksusowego stylu życia.

Bardzo jednak możliwe, że wizje, które pojawiły się w Twojej wyobraźni, nie są do końca „Twoje”. W jakim sensie? Być może pojawiły się one tam nie dlatego, że Ty tak uważasz, ale dlatego, że społeczeństwo w którym dorastałeś, właśnie taką wizję luksusowego życia propaguje. To właśnie sprawia, że część ludzi podąża w życiu za luksusami, po których zdobyciu, nie odczuwają szczęścia, którego się spodziewali. Rozczarowanie może być czasami ogromne, gdyż droga do zdobycia wielu społecznych luksusów, często wiąże się z rezygnacją z luksusów osobistych.

Co zrobić aby być szczęśliwym?

Jak rozumiem sformułowanie osobistych luksusów? Jest to wszystko co daje nam uczucie głębokiego wewnętrznego szczęścia i spokoju. Kednocześnie nie jest jednak zależne od gromadzenia dóbr materialnych. To wszystko to, czego często brakuje w życiu ludzi, zbyt zajętych pogonią za społecznymi luksusami.

Osobisty luksus to może być na przykład czas dla siebie samego. Czas na to, aby poczytać książkę ulubionego autora, dla samej przyjemności jej czytania. Czas na to, aby wyjść na spacer po parku i spacerować w tempie, które pozwala na delektowanie się wszystkim tym, co znajduję się dookoła. Czas na to, aby oddać się błogiej i tak uwielbianej przez wielu ludzi czynności nic-nie-robienia.

Osobistym luksusem może być też spędzanie czasu z bliskimi nam osobami. Jak wiele ludzi jest tak zajętych zarabianiem na większy dom lub lepszy samochód, że nawet nie zdają sobie sprawy, jakie inne luksusy tracą przez swoje zabieganie. Kiedy bliscy się od nas oddalają, bo przestaliśmy mieć dla nich czas, wszelkie materialne dobra przestają sprawiać radość, którą wcześniej być może sprawiały. Jak wiele osób jest tak zajętych zarabianiem pieniędzy, że nie znajdują już czasu, aby móc się tymi zarobkami w pełni cieszyć. Nie mają czasu na osobiste luksusy.

Jeżeli taki styl życia, w którym jesteśmy w stałej pogoni za społecznymi luksusami, trwa przez dłuższy okres czasu, może doprowadzić do poważnych załamań psychicznych. Kiedy nasila się wewnętrzny konflikt, polegający na tym, że działamy w sposób, który nie jest dla nas zdrowy i świadomie to wiemy, ale mimo to nie potrafimy przestać, nasza kondycja psychiczna zaczyna coraz bardziej słabnąć.

Czym jest szczęście…

Wiele społecznych luksusów jest oczywiście miłych i sprawia, że życie staje się przyjemniejsze czy wygodniejsze. W końcu zarabiamy pieniądze między innymi po to, aby się nimi cieszyć. Warto być jednak uważnym, aby nie przekroczyć granicy, po której porusza się niestety coraz więcej osób. Granicy, w której oddalamy się od naszego prawdziwego JA, wybierając drogę wiecznej pogoni za czymś, co jest nieuchwytne.

Myślę, że warto zastanowić się nad tym, co właśnie dla nas stanowi osobiste luksusy. Zastanowić się nad tym, czym jest szczęście dla nas, a następnie pozwolić sobie na własną definicję luksusowego życia. Żeby jednak taką definicję odkryć, potrzebna jest cisza i czas dla samego siebie. Potrzebne jest chwilowe odcięcie od tego wszystkiego, jak żyje i myśli większość ludzi. Kiedy te warunki zostaną spełnione istnieje szanse, że pojawi się w nas refleksja, wypływająca wprost z naszego prawdziwego JA.

Jeżeli chcesz, prowadź luksusowy styl życia, ale pamiętaj, że luksus może mieć wiele wymiarów. Pozwól sobie na ten, który jest prawdziwie Twój. Sam odkryj odpowiedź na pytanie: czym jest szczęście?

Jedna myśl na temat “Czym jest szczęście, czyli luksusy na wyciągnięcie ręki”

  1. Często uświadamiam sobie o rodzącym się we mnie uczuciu spokojnego szczęścia, kiedy spotykam się z dobrymi znajomymi, z przyjaciółmi i czuję wtedy, że to właśnie to jest naprawdę ważne w życiu. Może nie posiadam pracy życia, w której się spełniam, może nie posiadam ogromnego domu i nie wyjeżdżam na wakacje na Bahamy. Ale: pracuję z fajnymi dziewczynami, mieszkam z najwspanialszym mężczyzną na świecie, a wakacje mogłabym spędzić z rodziną w małym agroturystycznym domku i będę najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. To ludzie z mojego otoczenia są moim źródłem szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *