Sztuka Poszukiwania Sensu – warsztaty z logoterapii

Warsztaty Egzystencjalne
logoterapia szkolenie
„Człowiek nie chce istnieć za wszelką cenę, ale to, czego naprawdę chce, to:
żyć z sensem”

Viktor Frankl

Viktor Frankl jest twórcą metody terapeutycznej o nazwie logoterapia. Szkolenie „Sztuka Poszukiwania Sensu” to praktyczne zajęcia prowadzone w tym właśnie ujęciu. Według logoterapii dążenie do znalezienia w życiu głębokiego poczucia sensu, jest u człowieka najpotężniejszą siłą motywującą.

Ostateczny kształt logoterapii nadało przede wszystkim bogate doświadczenie życiowe Frankla. Był on więźniem obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej i właśnie tam stworzył podstawowe założenia swojej szkoły terapeutycznej. Tym, co wyraźnie odróżnia logoterapię od innych podejść, jest postrzeganie człowieka nie tylko w wymiarze biologicznym i psychicznym, ale również duchowym.

Obecnie logoterapia jest potwierdzonym naukowo kierunkiem psychoterapeutycznym orazzostała oficjalnie wpisana do Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii.

WAŻNE!
Zajęcia są dla każdego, kto chce bliżej odkryć czym jest logoterapia. Szkolenie „Sztuka Poszukiwania Sensu” ma charakter otwarty. W związku z tym nie trzeba posiadać wykształcenia psychologicznego lub psychoterapeutycznego, aby w nich uczestniczyć. Głównym celem warsztatów jest przekazanie wiedzy o tym, jak można wykorzystać logoterapię w procesie samorozwoju.

PRZECZYTAJ OPINIE UCZESTNIKÓW WARSZTATU
.

LOGOTERAPIA SZKOLENIE PRAKTYCZNE – PLAN:

1 DZIEŃ (09:00-15:00)

Moduł 1 – Wprowadzenie do logoterapii i analizy egzystencjalnej

Na pierwszym module będziesz miał okazję bliżej poznać wyjątkową historię Viktora Frankla oraz lepiej zrozumieć podstawowe założenia logoterapii. Zostanie również wyjaśnione, co odróżnia logoterapię od innych nurtów, jak np. psychoanaliza czy terapia poznawczo-behawioralna. Porozmawiamy też o właściwym rozumieniu ograniczeń logoterapii.

Moduł 2 – Brak sensu życia

Przyjrzymy się takim zjawiskom jak poczucie nudy i pustka egzystencjalna oraz zastanowimy się, z czego mogą one wynikać. Dowiesz się również, w jaki sposób ludzie maskują zazwyczaj brak poczucia sensu życia. Opowiemy o tym, w co ucieka współczesne społeczeństwo, aby nie doświadczać egzystencjalnych refleksji.

Moduł 3 – Sens życia, a osobiste wartości

Ten fragment warsztatów będzie polegał na wyjaśnieniu, w jaki sposób poczucie sensu zależy od realizowanych w życiu wartości. Dzięki wypełnieniu testu prof. Popielskiego, będziesz miał okazję zrozumieć, jakie wartości  realizujesz w swoim życiu, a jakie chciałbyś realizować. Dokonując konfrontacji wartości, stworzysz ich własną, osobistą hierarchię. Uświadomisz też sobie swoją wartość centralną, czyli to, co może nadawać Twojemu życiu głęboki sens.

Moduł 4 – Drogi poszukiwania sensu i zdrowia psychicznego

Kolejny moduł to bliższe przyjrzenie się sposobom poszukiwania sensu, opisywanym przez Viktora Frankla. Omówimy trzy drogi, które według austriackiego psychiatry umożliwiają odkrycie poczucia sensu. Jest to: twórcza praca, doświadczanie kontaktu z drugim człowiekiem oraz sposób znoszenia cierpienia. Weźmiesz udział w ćwiczeniach o charakterze logodramy, dzięki którym zyskasz możliwość przeżycia uczuć i emocji związanych z ważnymi dla Ciebie wartościami.
.

DZIEŃ 2 (09:00-15:00)

Moduł 5 – Sens pracy

Drugi dzień warsztatów rozpoczniemy od przyjrzenia się takim zjawiskom jak nerwica niedzielna oraz nerwica spowodowana bezrobociem. Zastanowimy się również nad tym, w jaki sposób można odnaleźć poczucie głębokiego sensu w pracy zawodowej. Spróbujemy zrozumieć, dlaczego tak trudno czasami zrezygnować z pracy, która nie daje poczucia sensu.

Moduł 6 – Sens miłości i seksualności

Na tym module przyjrzymy się zjawisku powierzchowności współczesnych relacji. Zastanowimy się, jaka jest różnica między miłością, a zakochaniem oraz z czego może wynikać rozbudzony popęd seksualny. Podejmiemy próbę odkrycia głębokiego sensu w tworzeniu bliskiego związku z drugim człowiekiem. Pojawią się też kolejne praktyczne ćwiczenia z logodramy.

Moduł 7 – Sens cierpienia i śmierci

Ten fragment warsztatów będzie polegał na poszukiwaniu sensu w trudnych, a nawet nieodwracalnych sytuacjach życiowych. Zastanowimy się, jak człowiek może się spełniać nie tylko w radości i tworzeniu, ale też w chorobie i cierpieniu. Spróbujemy również odkryć odpowiedź na pytanie: czy fakt istnienia śmierci, może niweczyć sensowność życia człowieka?

Moduł 8 – Sens duchowości

Na ostatnim module omówimy, czym jest „nieświadomość duchowa” według Viktora Frankla. Spróbujemy poszukać własnych odpowiedzi na pytania: czy każdy człowiek ma nieuświadomioną potrzebę rozwoju duchowego? Jak rozumieć pojęcie „Boga ukrytego”? Czy poszukiwanie sensu w duchowości może oddziaływać terapeutycznie?
.

PROWADZĄCY:

jakub-mikolajczak-1Jakub Mikołajczak – psychoterapeuta humanistyczno-egzystencjalny. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ukończył certyfikowany kurs logoterapii akredytowany przez Instytut Viktora Frankla w Wiedniu, prowadzony m.in. przez prof. Kazimierza Popielskiego, polskiego przedstawiciela logoterapii i bliskiego przyjaciela Frankla. Więcej informacji o prowadzącym.


AKTUALNE TERMINY

6-7 listopada, WROCŁAW, cena: 570 zł (aktualna cena obowiązuje do 24 października, później wzrasta do 700 zł). Ilość miejsc: 10 (zostały 2 wolne miejsca)

 

Masz pytania odnośnie warsztatów? Skontaktuj się z prowadzącym:

jakubmikolajczak@opusanima.pl lub tel. 697 333 790.

Aby zapisać się na warsztaty, wypełnij i wyślij poniższy formularz.

Zapisz się na szkolenie