Warsztaty rozwoju osobistego – jak wybrać odpowiednie zajęcia?

25 października 2016

Co jakiś czas zdarza mi się otrzymywać wiadomość z prośbą o opinie na temat danego szkolenia czy warsztatów. Zazwyczaj chodzi o to, że ktoś znajomy zastanawia się nad udziałem w rozwojowym wydarzeniu, ale nie jest do końca pewien, czy będzie to dobry wybór. Na co warto zatem zwrócić uwagę, podczas szukania odpowiednich warsztatów? O co warto dopytać, jeżeli nie możemy znaleźć takich informacji w opisie szkolenia? Jak zyskać pewność, że warsztaty rozwoju osobistego będą wartościowe? Ten tekst to próba odpowiedzi na powyższe pytania.
.

1. Wykształcenie i doświadczenie trenera

Pierwsza kwestia, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę, to oczywiście wykształcenie i doświadczenie osoby prowadzącej zajęcia. W kontekście wykształcenia przede wszystkim istotne jest znalezienie informacji, gdzie dokładnie dana osoba nauczyła się warsztatu trenerskiego. Mogą to być studia wyższe z odpowiednią specjalizacją, szkoła trenerów, która może trwać od kilku do kilkudziesięciu tygodni albo też zbiór kilkudniowych szkoleń w różnych ośrodkach i u różnych specjalistów. Warto również sprawdzić miejsca, w których osoba prowadząca się szkoliła.

Niestety czasami okazuje się, że bycia profesjonalnym trenerem uczy ktoś, kto sam takiego wykształcenia nie posiada. Nie patrzmy zatem na ilość odbytych studiów czy dodatkowych szkoleń, ale przede wszystkim na ich jakość.

Jeżeli prowadzący piszę o swoim wieloletnim doświadczeniu, warto poszukać informacji gdzie dokładnie to doświadczenie zdobywał. Zdarzyło mi się ostatnio trafić na opis szkolenia, w którym prowadząca pisała o swoim „bogatym, 30-letnim doświadczeniu psychologicznym”, a nigdzie nie można było znaleźć chociażby wzmianki o jej wykształceniu i miejscach, w których to doświadczenie zdobyła. Jeżeli w opisie brakuje tak istotnych informacji, warto po prostu napisać do osoby prowadzącej zajęcia i dopytać o te kwestie. Warto jednak pamiętać, że już sam fakt nie umieszczenia ich, może jakoś świadczyć o poziomie interesującego nas warsztatu. Jeżeli bowiem ktoś posiada odpowiednie, kierunkowe wykształcenie, dlaczego miałby te informacje pomijać?
.

2. Czy styl i sposób przekazu wiedzy nam pasuje?

Trener też człowiek i jak do każdego człowieka możemy już na wstępie odczuwać w stosunku do niego mniejszą lub większą sympatię. Brak owej sympatii nie musi zawsze świadczyć o niskim poziomie trenera, ale może najzwyczajniej w świecie oznaczać, że z wielu różnych powodów jego sposób przekazu wiedzy do nas nie przemawia. Jak można sprawdzić to wcześniej?

Na pewno warto poszukać i zapoznać się z różnego rodzaju materiałami stworzonymi przez danego trenera. Mogą to być zarówno krótkie filmy, materiały audio lub na przykład artykuły na jego blogu. W ten sposób chociaż wstępnie poznamy niektóre poglądy osoby prowadzącej, sposób przekazu wiedzy czy styl wypowiadania się, a dzięki temu będziemy mogli ocenić czy aby na pewno nam to odpowiada.

Kilka lat temu zdarzyło mi się pojechać na szkolenie całkowicie „w ciemno”, czyli bez jakiegokolwiek sprawdzenia, kim jest osoba prowadząca. Skończyło się na tym, że męczyłem się przez kilka godzin, nie mogąc nadziwić się faktem, że większość pozostałych osób była tym samym wydarzeniem wręcz zachwycona.

Kiedy mi prawie każdy żart trenera wydawał się sztuczny lub wymuszony, duża część osób reagowała na nie gromkim śmiechem. Kiedy mi brakowało konkretnej wiedzy, inni cieszyli się, że szkolenie zmierza głównie w kierunku opowiadania zabawnych historii.

Są różni trenerzy i różne szkolenia, dlatego warto już wcześniej sprawdzić do kogo planujemy się wybrać.
.

3. Warsztaty rozwoju osobistego czy wydarzenie pełne cudownych obietnic?

Warto uważnie prześledzić opis interesujących nas warsztatów i przede wszystkim zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie znajdują się w nim liczne obietnice, gwarantujące wspaniałe efekty od razu po zajęciach. Jeżeli tak jest, powinniśmy jeszcze raz dokonać refleksji, czy aby na pewno ufamy osobie organizującej to wydarzenie. Dlaczego?

Bez względu na cenę i czas trwania warsztatów, nikt i nigdy nie jest w stanie zagwarantować nam zmiany, gdyż odpowiedzialność za zmianę zawsze leży po naszej stronie. Liczne obietnice znajdujące się czasami w opisach zajęć, to niestety jawna manipulacja ze strony prowadzących, którzy doskonale wiedzą, że żadnej zmiany nie mogą nikomu zapewnić.

Warsztaty rozwoju osobistego mogą bowiem skutecznie przekazać wiedzę, pokazać sposoby wartościowego korzystania z tej wiedzy czy wytłumaczyć korzyści wynikające z jej zastosowania. Żeby jednak jakakolwiek zmiana mogła zaistnieć, to uczestnik zajęć musi podjąć konkretne działanie, które zazwyczaj jest związane z różnego rodzaju wysiłkiem.

Jak zatem powinien wyglądać opis warsztatów? Moim zdaniem powinny znajdować się w nim przede wszystkim skrócone informację o tym jaki rodzaj wiedzy zostanie przekazany, jakie zagadnienia będą omówione oraz ewentualne wskazanie jak zastosowanie tej wiedzy może (ale nie musi!) sprawdzić się w praktyce.
.

4. Czas trwania zajęć

Być może trochę mniej istotny punkt od pozostałych, ale w mojej opinii również ważny. Po pierwsza warto zwrócić uwagę, czy dane warsztaty mają trwać tylko jeden dzień czy kilka. Moim zdaniem zajęcia, które trwają chociażby dwa dni, będą zawsze dużo efektywniejsze od tych jednodniowych. Dłuższa przerwa między zdobywaniem wiedzy może bowiem skłonić uczestników do głębszych refleksji, które następnego dnia mogą zostać omówione z prowadzącym. W przypadku warsztatów trwających jeden dzień, niestety nie jest to możliwe.

Ile godzin mogą trwać zajęcia, aby cały czas był spędzony efektywnie? W mojej opinii absolutne maksimum to 8 godzin. Jeżeli warsztaty trwają dłużej, poziom energii i koncentracji grupy zdecydowane spada, więc niewiele wyniosą z zajęć. Taki spadek zdarza mi się często zauważać już nawet w trakcie ósmej godziny zajęć, dlatego osobiście jestem zwolennikiem dni warsztatowych, które trwają około 6-7 godzin. Krócej, ale efektywniej.

Dzięki temu uczestnicy kończący zajęcia, mają jeszcze dość energii, aby dokonać wartościowych autorefleksji, które mogą zostać wspaniale spożytkowane kolejnego dnia zajęć.

Podsumowując: są różni trenerzy i różne warsztaty rozwoju osobistego. Rynek rozwoju osobistego stał się w ciągu ostatnich lat tak obszerny, że tym bardziej warto uważnie przeanalizować każde interesujące nas wydarzenie. Według polskiego prawa szkolenia czy warsztaty może prowadzić każdy, dlatego właśnie trzeba pamiętać, że nie każdemu może naprawdę zależeć na tym, aby nam pomóc.

Autor: Jakub Mikołajczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *